Zadbaj o siebie!

with Brak komentarzy
Najczęściej pracuję z osobami, które pragną jakiejś zmiany w życiu zawodowym.

Ale rzadko kiedy jest tak, że pracę da się precyzyjnie, jak skalpelem, oddzielić od naszego życia prywatnego. W praktyce zmiany, które wprowadzamy w pracy, przekładają się na wszystkie inne aspekty – i na odwrót.

Jedna z moich Klientek, superambitna dziewczyna pnąca się po szczeblach kariery, skarżyła się, że brakuje jej energii i radości z pracy.
Aby określić, co normalnie sprawia, że nabiera wiatr w żagle, zrobiłyśmy ćwiczenie, które ona nazwała „Kołem Zadbania o Siebie”. Na kole umieściła wszystkie działania, które w przeszłości sprawiały, ze doładowywała swoje akumulatory. Odkryła, że brak energii, który odczuwa, jest spowodowany tym, że nie dba o swój wypoczynek.
Wybrała z koła te obszary, o które chciała zadbać. W jej przypadku krótkie weekendowe wypady poza miasto sprawiały, że resetowała umysł i znów nabierała wiatru w żagle. A w pracy dzięki temu sięgała po więcej i więcej. Zobacz- rozwiązanie jej problemu zawodowego leżało w życiu prywatnym!

Dlaczego o tym piszę?

Nie ma jednego panaceum na radzenie sobie z wymagającą rzeczywistością, w której się znajdujemy, ale istnieją pewne uniwersalne sposoby, dzięki którym będziesz w lepszej kondycji psychicznej i fizycznej.

Przede wszystkim zacznij od troski okazywanej samej/ samemu sobie. Jeśli się o siebie nie zatroszczysz… to nikt się o Ciebie nie zatroszczy, bo pokazujesz Wszechświatowi, że nie jest to dla Ciebie ważne.
Jeśli Ty nie będziesz dla siebie życzliwa/y, dobra/y, wyrozumiała/y – nie licz na to, że nakarmisz się życzliwością od innych.

Moja klientka zainspirowała mnie do tego, by przygotować dla Ciebie „Check-listę zadbania o siebie”. Stworzyłam ją na podstawie m.in. tych książek, które mogę Ci polecić:
-Brene Brown „Dary niedoskonałości”
Stuart Shanker, Teresa Barker „Self-Reg” 

Popatrz na check-listę i zrób sobie miniaudyt, odpowiadając TAK/NIE w każdym polu.

Im więcej masz pozytywnych odpowiedzi – tym lepiej:)
Tam, gdzie odpowiesz NIE – zastanów się, co konkretnie możesz zrobić, aby ten obszar poprawić. Jaki jest pierwszy mały krok, który możesz zrobić już teraz?

Nie wiem, w jakim momencie swojego życia zawodowego jesteś – czy szukasz pracy, czy może na czas pandemii odwieszasz na kołek swoje plany i marzenia. Może pracujesz zdalnie i musisz jednocześnie sobie radzić z ogarnianiem dzieci, a może masz teraz czas na rozwój i przeczytanie tych wszystkich książek, które latami na to czekały.

Wiem jednak, że możesz tu i teraz zadbać o siebie – a w tym pomoże Ci check-lista.

Życzę Ci, byś o siebie zadbał/a z życzliwością i troską:)