Weź i daj feedback

with Brak komentarzy

Koronowirus szaleje, szara i deszczowa pogoda za oknem, jesienna chandra nieproszona wchodzi do naszych domów i „zakładów pracy”.

A może nie musisz się poddawać depresyjnym okolicznościom przyrody? Sam(a) możesz zadbać o pozytywną atmosferę w pracy (w domu oczywiście też).

Zobacz, co się wydarzy, jeśli dasz komuś fajną informację zwrotną. Zarówno dawanie pozytywnego feedbacku innym, jak i umiejętność przyjmowania go – z wdzięcznością, radością i bez umniejszania siebie- zwiększa poczucie szczęścia oraz samoocenę.

Małe kroczki do wypróbowania:

  • Jeśli nie umiesz bądź nie lubisz przyjmować dobrej informacji zwrotnej – następnym razem po prostu z gracją i uśmiechem podziękuj za feedback. A potem się nim uciesz. Wyrzuć z głowy myśli „robi tak, bo chce być po prostu miła”, czy co tam innego podrzuca Ci Twój wewnętrzny krytyk. Możesz zamiast tego świadomie poczuć wdzięczność. Praktyka wdzięczności jest ostatnio bardzo na czasie:)
  • Bądź hojna/ hojny! Daj jakieś miłe spostrzeżenie swojej koleżance czy koledze z pracy. Zadbaj o to, by było ono szczere! Raczej unikaj generalnych stwierdzeń typu „jesteś super” albo „zawsze robisz fantastyczną robotę”. My, ludzie, nie lubimy uogólnień, za to lubimy szukać dziury w całym:) Lepiej przyjmujemy konkret, np. „dziękuję Ci, że poprawiłeś moją prezentację. Od razu całość wygląda lepiej”. Jak już to zrobisz – pogratuluj sobie w myślach – właśnie dałeś komuś antychandrowy prezent.

Duży krok do wypróbowania:

  • A jeśli chcesz wejść poziom wyżej i czujesz się na siłach – możesz zaproponować w zespole „challenge” polegający na tym, że każdy każdemu daje (np. anonimowo) trzy pozytywne feedbacki.

To ćwiczenie przeprowadziłam ostatnio podczas szkolenia w kameralnej grupie. Wszyscy uczestnicy dobrze się znali, bo pracują w tej samej firmie. Dostali za zadanie, aby każdy każdemu sprezentował 3 pozytywne obserwacje. Balam się trochę, jak pójdzie to ćwiczenie, czy będzie tak, że trudno będzie wymyślić te 3 rzeczy. Dopytywałam więc, zaniepokojona: czy uda Wam się? Jak Wam idzie? Dacie radę??? Aby na pewno???

Usłyszałam, że bez problemu. Że prawdziwym problemem jest, by …ograniczyć się tylko do trzech obserwacji!!! Serce trenera w takich momentach rośnie.

Na koniec…

Obserwuj siebie – jak reagujesz na feedback, który otrzymujesz. A także jak ci idzie dawanie dobrego feedbacku.

I pogratuluj sobie – dzięki Tobie Twoje miejsce pracy (i świat) staje się lepszym miejscem!

 

A jeśli chcesz mieć więcej radości w pracy, możesz też przeczytać ten wpis na blogu.

Zdjęcie autorstwa Porapak Apichodilok z Pexels