Techniki pomagające radzić sobie ze stresem

with Brak komentarzy

Na blogu opisywałam już techniki pomagające radzić sobie ze stresem. Znajdziesz je tutaj.

Aktualna „ściąga” z technikami antystresowymi

Ponieważ ciągle dokształcam się w tym temacie i znajduję nowe wiadomości, nadszedł czas na zaktualizowanie mojej „ściągi”, gdzie umieściłam różne techniki w podziale na 4 ćwiartki.

Używam jej na szkoleniach oraz podczas pracy z klientami coachingowymi; pomaga w zrobieniu analizy, co już stosujesz w ramach radzenia sobie ze stresem, a co możesz zacząć stosować:)

Zacznij od „3 S” – sen, sport i sensowne jedzenie

Ciężko jest zdrowo funkcjonować, jeśli nie śpimy, nie dojadamy lub przejadamy się „śmieciami” a czas wolny spędzamy przez Netflixem.

Z badań wynika, że niedosypianie (spanie poniżej 6 godzin na dobę) skutkuje ograniczeniem naszych funkcji poznawczych. Ciężej jest myśleć, koncentrować się, ciężej też kontrolować emocje.

Mam wrażenie, że wiele osób przechwala się tym, że śpią po 4, 5 godzin dziennie i że dobrze w tym rytmie funkcjonują. Nie bierz z nich przykładu – niedobory snu oprócz tych doraźnych komplikacji, które opisałam wyżej, mogą zwiększyć ryzyko depresji. Raczej powodem do chwały jest zadbanie o wysypianie się, a także chodzenie spać i wstawanie o tej samej porze.

Oczywiście, te rady są do niczego w przypadku matek małych dzieci, które budzą się po kilka razy w nocy. Drogie mamy, to kiedyś minie. A teraz próbujcie wysypiać się wtedy, kiedy możecie:)

Sensowne jedzenie

Kolejnym elementem profilaktyki antystresowej jest dobre, wartościowe odżywianie się – i nawadnianie. Jestem ciekawa, ile płynów pijesz dziennie? Wiele osób w wirze pracy może jeszcze pamięta o zjedzeniu lunchu, ale zapomina o piciu czegokolwiek innego poza kawą. Błąd! Odwodnienie organizmu powoduje bóle głowy, karku – a my nie mamy zasobów na to, by radzić sobie z codziennymi stresorami.

Sport

Tak naprawdę chodzi o stałą, intensywną aktywność fizyczną. Nie musi to być trening na zapoconej siłowni osiedlowej – równie dobrze może to być energiczne sprzątanie domu, przekopywanie ogródka czy intensywne spacery. Podstawą jest włożenie aktywności fizycznej do Twojej codziennej rutyny – więcej roboty zrobi 20-minutowy spacer codziennie, niż jednorazowy zryw, który wymaga niezwykle dużo silnej woli i zazwyczaj nie skutkuje wielką regularnością:)

Sport działa cuda, ponieważ pomaga nam poradzić sobie z fizjologicznymi objawami stresu, nawet jeśli źródło stresu (stresor) dalej działa. Przekładając to na ludzki język – Twój szef dalej może być nieprzyjemną i czepliwą osobą (stresor), ale Ty radzisz sobie ze stresem poprzez intensywną aktywność fizyczną. Stresor pozostaje, ale stres na jakiś czas znika. To jest magia naszej fizjologii:)

Podsumowanie

Podsumowując: zadbaj o totalne podstawy fizjologiczne, czyli „3S” i wypróbuj sobie po jednej technice z pozostałych 3 ćwiartek. Nigdy nie rezygnuj z „3S” – bez tego bardzo ciężko będzie Ci radzić sobie z codziennymi wyzwaniami. A inne techniki dopasuj „pod siebie”, jeśli nie służy Ci medytacja, popróbuj np. technik mindfulness.

Stres zawsze będzie obecny w naszym życiu, bez niego nie chciałoby nam się rano wstać z łóżka. Ale warto pracować nad tym, byśmy wracali do naszego normalnego sposobu funkcjonowania pomimo oddziaływania stresorów.

Czego życzę Tobie i sobie!

Ściągę pobierzesz tutaj.

Informacje o medytacji (2 ćwiartka) znajdziesz tutaj.

Więcej o wypoczynku w zieleni (1 ćwiartka) – tutaj.

Informacje o technice poznawczej z 3 ćwiartki (moje wartości) znajdziesz tutaj.

Informacje o kontroli oddechów (2 ćwiartka) są tutaj.