Lubię swoją pracę

with Brak komentarzy

Czy, jak Szwedzi, lubisz swoją pracę?

Czytałam ostatnio książkę „Szwedzi. Ciepło na Północy” Katarzyny Molędy i aż się zatrzymałam na fragmencie, gdzie autorka pisze, że Szwedzi generalnie lubią chodzić do pracy. Po prostu lubią swoją pracę. Dlaczego? Bo „(…) krytyka jest zwykle konstruktywna (…) Chwalenie jest metodą pracy stosowaną zarówno wobec dzieci, jak i wobec pracowników”.

Zrobiło mi się trochę przykro, ponieważ jestem przekonana, że większość Polaków nie lubi swojej pracy. Wiele się na to składa czynników, od niezadowalających warunków (płaca, benefity) po kulturę organizacyjną, w której jakże często akceptuje się (albo i nawet promuje) agresywnych/ krytycznych/ nieuprzejmych/ nawet mobbujących szefów.

Jak jest u Ciebie w pracy?

Jako HR-owiec niejednokrotnie musiałam tłumaczyć „ambitnemu” szefowi, że mówienie pracownikowi „na Twoje miejsce czeka 100 chętnych” nie jest do przyjęcia…

Jako coach zaś niejednokrotnie spotykam Klientki, które straciły pewność siebie na skutek krytycznych słów i przekonania szefa, że pochwała „może pracownika zepsuć” (to autentyk). Ciężko jest lubić swoją pracę, jeśli nie ma przyzwolenia na błędy i uczenie się, a ewentualna perfekcja jest „tym, za co ci płacimy i czego oczekujemy” (to cytat z jednego z moich ex-szefów).

Zapraszam do pobrania ebooka, w którym znajdziesz quiz – możesz zbadać, czy jesteś sfrustrowana/y w pracy. Znajdziesz też konkretne ćwiczenia i rekomendacje, w zależności od tego, jak bardzo sfrustrowana/y jesteś.

Życzę Ci, byś zupełnie nie po polsku, lecz po szwedzku, lubił/a swoją pracę!